50. výročie MS 1970

50. výročie MS 1970

Rok 1970 bol pre Vysoké Tatry dôležitým dejinným míľnikom. V dňoch 14. – 22. februára hostili doposiaľ najväčšie športové podujatie – Majstrovstvá sveta v severských lyžiarskych disciplínach.

Kandidatúra sa pre Tatry stala realitou 20. mája 1967 na kongrese v Bejrúte, keď prezident FIS Marc Hodler oznámil, že Vysoké Tatry dostali prednosť pred švédskym Falunom a nemeckým Garmisch-Partenkirchenom.

Rozhodnutie o tom, že Organizačný výbor tvorili spravidla Tatranci, ktorí dobre poznali miestne pomery, sa ukázalo veľmi prezieravé. Za necelé tri roky sa podarilo pripraviť špičkové podmienky pre tento významný športový sviatok, ktorý so záujmom sledoval celý svet a pričinil sa aj o rozvoj Tatier. Pred MS 1970 bola potrebná prestavba ciest, vybudovanie parkovísk, stavebná úprava medzinárodného letiska Poprad-Tatry, obnova ozubnicovej železnice, Tatranské elektrické železnice získali nové súpravy (Trojčatá), železničnú stanicu na Štrbskom Plese situovali na iné miesto (ďalej od jazera) a nad ňou vybudovali moderné telekomunikačné centrum. V tatranských osadách pred majstrovstvami postavili niekoľko moderných hotelov a zotavovní. V súvislosti s MS 1970 sa vybudovali aj sídliská pre domácich obyvateľov v Tatranskej Lomnici, Dolnom Smokovci a v Tatranskej Štrbe. Do všetkých tatranských osád bol zavedený plyn a bolo zrušené neestetické vzdušné vedenie elektrického prúdu.

Areál snov

Dominantou Areálu snov na Štrbskom Plese, ako ho nazvali usporiadatelia MS 1970, sa stali skokanské mostíky, špičkový lyžiarsky bežecký štadión, tribúny pre 1 500 divákov a rozhodcovská veža. Nadčasový areál a niekoľko ďalších stavieb projektovali architekti prof. Eugen Kramár a Ján Šprlák z košickej dielne Združenia projektových ateliérov Bratislava.

Tatry sa v dňoch 14. – 22. februára stali „dočasným domovom“ 535 pretekárov z 25 krajín sveta. Pri slávnostnom otvorení Majstrovstiev sveta 14. februára 1970 zaujali najčestnejšie miesta prezident republiky Ludvík Svoboda, prezident Medzinárodnej lyžiarskej federácie FIS Marc Hodler a prvý tajomník Ústredného výboru komunistickej strany Československa Gustáv Husák. Majstrovstvá boli úspešné aj pre československých pretekárov. Ladislav Rygl získal zlatú medailu v pretekoch združených a Jiří Raška bol druhý v skokoch na veľkom mostíku. Z majstrovstiev sa prvýkrát v dejinách Československej televízie vysielal farebný prenos. 21. februára prilákali skoky na veľkom mostíku do 200 000 divákov. Tí menej šťastní sa na Štrbské Pleso ani nedostali. Generálny tajomník FIS Sigge Bergman na záver MS 1970 vyzdvihol prácu organizačného tímu a Areál snov označil za „vzorný, nateraz vo svete neprekonateľný.

Ivan Bohuš ml.