V rámci nášho občianskeho združenia sme participovali na osadení štyroch „Pieps checkpointov“. O bezpečnostnom projekte a jeho fungovaní sa dočítate tu:
PIEPS CHECKPOINT predstavuje vo svete známu tabuľu, pomocou ktorej si skialpinisti (freerideri, horolezci…) pred nástupom na túru priamo v teréne vykonajú nevyhnutnú diagnostiku lavínového vyhľadávača. Vďaka inovatívnemu systému sa uistia o správnom fungovaní vlastného zariadenia, prípadne odhalia možné poruchy, ktoré by ich v prípade lavínového nešťastia mohli stáť život.
Štatisticky sú to práve lavíny, ktoré sa počas zimy podpísali ako hlavný zdroj nešťastí v horách. Mnohým krízovým situáciám však viete predísť. Pred každým vstupom do voľného terénu sledujte aktuálne stupne lavínového nebezpečenstva a situáciu sledujte aj počas výstupu. V prípade spustenia lavíny a zasypania je najdôležitejšie včasné vyhľadanie, na ktoré slúžia práve lavínové vyhľadávače – samozrejme, len ak sú v 100 % funkčnom stave. Práve na ich kontrolu pribudli priamo v teréne kontrolné body, za ktorých realizáciou stojí občianske združenie Spoznávajme Tatry z Tatranskej Lomnice. Projekt, ktorého cieľom je zvýšiť bezpečnosť vo voľnom teréne, bol realizovaný vďaka podpore Slovenských elektrárni. Na jeho realizácii sa podieľa aj Horská záchranná služba (HZS) a Intersport Galfy.
Ako to funguje?
Skialpinista príde s lavínovým vyhľadávačom (akejkoľvek značky, nielen Pieps) k tabuli a stlačí tlačidlo CHECK. Následne sa rozsvieti jedno z troch svetielok, ktoré oznámi výsledok diagnostiky:
Červená: STOP – vysielač je zlý! (slabá batéria, porucha a i.).
Oranžová: kontrolný panel nevie prijatý signál vyhodnotiť. Pravdepodobne je niekto blízko vás a miešajú sa frekvencie (ďalšia osoba musí stáť 5 metrov od tabule) / ak sa v okolí nikto ďalší nenachádza – máte zastaranú technológiu.
Zelená: všetko je v poriadku, môžete pokračovať.
Hliníkové dosky s rozmermi 80x60x3 cm dobíjané solárnym panelom budú umiestnené na miestach, ktoré v zimných mesiacoch križujú vyhradené koridory pre pohyb vo voľnom teréne a smeruje tam najviac túr, čím narastá aj riziko nehôd. Lavínový vyhľadávač poskytuje možnosť včasného nájdenia zasypanej osoby. Musí byť však plne funkčný a dostatočne nabitý. V rámci prevencie pred zlyhaním vyhľadávača budú na území Vysokých a Západných Tatier umiestnené celkovo 4 tabule na týchto lokalitách:ústie Malej a Veľkej Studenej doliny (už na Hrebienku), Popradské pleso – k ceste nad hotelom, Štrbské Pleso, kde má Horská záchranná služba štatisticky najviac úrazov a v Západných Tatrách pri Žiarskej chate, ktorá je taktiež východiskovým bodom množstva zimných trás.
Veríme, že tieto najmodernejšie technológie prispejú k zvýšeniu bezpečnosti a zníženiu počtu tragických nehôd v horách