Kométa NEOWISE

Kométa NEOWISE

Počas služby sa Ivanovi Bohušovi podarilo nad Skalnatou dolinou zachytiť kométu NEOWISE, ktorú máme šancu tieto mesiace pozorovať voľným okom aj zo Slovenska. Kométa, nazývaná aj vlasatica, je „malý“ astronomický objekt zložený najčastejšie z jadra, komy a chvosta.

Šancu vidieť túto kométu máme len raz za život, keďže na svojej obežnej dráhe sa k Slnku opäť priblíži o viac ako 8-tisíc rokov. Jadro tejto kométy je veľké asi 5 kilometrov, chvost môže dosiahnuť dĺžku až niekoľko miliónov kilometrov. Je to spôsobené tým, že jadro tvorené prachom a zamrznutými prchavými plynmi sa príchodom k Slnku zahreje natoľko, že dochádza k úniku týchto látok. Tie potom putujú za jadrom rôznou rýchlosťou a aj vplyvom slnečného vetra vytvárajú charakteristický vejárovitý tvar chvosta.

NEOWISE je najjasnejšou kométou za posledných 13 rokov.

Ako nám povedal vedecký pracovník Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied, oddelenia medziplanetárnej hmoty Marek Husárik, do 25. júla je kométa tzv. cirkumpolárna, teda nezapadne za obzor a bude pozorovateľná od západu Slnka po jeho východ, teda medzi severozápadným a severovýchodným obzorom. Zhruba do 18. júla je na území súhvezdia Rys, potom vo Veľkom voze. Koncom júla ju nájdeme v súhvezdí Vlasy Bereniky. Kométa začiatkom júla prešla najbližšie Slnka ako mohla a 23. júla zas prejde okolo Zeme v minimálnej vzdialenosti 103 miliónov kilometrov. Napriek tomu kométa postupne slabne. V dosahu hvezdárskych ďalekohľadov bude asi do konca augusta v súhvezdí Panna – už len večer, čoraz nižšie nad obzorom.