Vladimír Koštial

Narodil sa roku 1912 v Starej Turej, detstvo prežil v Bratislave, kde sa v rokoch 1926 – 1929 vyučil za fotografa. Roku 1937 prišiel do Tatranskej Lomnice, kde si zriadil ateliér. Fotografoval turistov, významných hostí, spoločenské a športové podujatia. Dokumentoval tatranské osady, v podhorí vyhľadával etnografické motívy.

Dôsledkom udalostí „Víťazného februára 1948“ bol Vladimír Koštial nútený v roku 1950 svoju prevádzku Foto centrum Vladimíra Koštiala v Tatranskej Lomnici ako súkromný podnik zlikvidovať. Aj naďalej sa však živil ako slobodný umelec.

Zaujímavou časťou jeho tvorby sú snímky z vysokohorského prostredia, zo záchranných akcií Tatranskej horskej služby a horolezcov, účastníkov Prvého zimného kolektívneho prechodu hlavného hrebeňa Vysokých Tatier v roku 1955. Na stretnutia s účastníkmi prechodu prichádzal na lyžiach. Fotografoval na čiernobiely materiál, fotoaparátom Rolleiflex 6×6 a Leica 36×24. Jeho zábery podávajú aj zaujímavý obraz o výstroji vtedajšej horolezeckej elity. Fotografie nesú pečať špičkovej remeselníckej a výtvarnej zručnosti autora. Z prechodu natočil kamerou Pailard Bolex aj krátky 16 mm film.

Vladimír Koštial sa ako autor a spoluautor podieľal na príprave vyše štyridsiatich knižných titulov propagujúcich Tatry, Slovensko a bývalé Československo. Od roku 1954 bol členom Zväzu slovenských výtvarných umelcov. Roku 1970 mu Mestský národný výbor Vysoké Tatry v Starom Smokovci udelil Uznanie a Pamätnú plaketu za zásluhy o rozvoj Vysokých Tatier 1945 – 1970.

Vladimír Koštial sa venoval profesionálnej fotografii do roku 1976. Zomrel v roku 2001.