Vo vydavateľstve DAJAMA vyšla knižná novinka s tatranskou tematikou. V poradí treťou publikáciou z edície „Retro“ sú Vysoké Tatry – Socialistické Vysoké Tatry v rokoch 1948 až 1989, ktorej autorom je Ivan Bohuš.
159-stranová publikácia je pohľadnicovou prechádzkou po najkrajšom horstve Slovenska v rokoch 1948 až 1989. Prostredníctvom starých pohľadníc, ktoré zozbieral Ivan Bohuš ml., prináša čitateľom obraz Vysokých Tatier v období socializmu. Pohľadnice sú doplnené textami, ktoré popisujú dnes už často neexistujúce, na nepoznanie premenené miesta. Skôr narodení si zaspomínajú na nedávno-dávne časy, tí mladší sa môžu oboznámiť s ich niekdajšou podobou.
Prezentácia knižnej novinky sa konala v Retro Hoteli Morava v Tatranskej Lomnici za účasti vydavateľa Daniela Kollára, autora Ivana Bohuša a primátora mesta Vysoké Tatry Jána Mokoša. Tí spoločne s hosťami zaspomínali na radosti a starosti spred desiatok rokov.
„Myšlienka vydať takúto publikáciu vznikla pred pár rokmi na zraze čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré vydávame. Ako prvú v edícii sme vydali Bratislavu, neskôr Trnavu a do tretice Vysoké Tatry. Cieľom sú aj ďalšie Slovenské mestá, predovšetkým krajské, no začal som od tých svojmu srdcu najbližších. Bolo veľkou výhodou, že o Tatrách mohol napísať Ivan Bohuš, ktorý je zberateľom pohľadníc a zároveň spisovateľom. Vo Vysokých Tatrách bolo vydávanie pohľadníc v danom období veľmi rozšírené, a tak som vedel, že táto téma bude určite zaujímavá,“ uviedol vydavateľ. „Mnohé veci som si z tohto času pamätal, veľa som vedel od rodičov, z prospektov, novín, kníh a materiálov, ktoré sme mali doma. V 50. rokoch bola iná doba, ako je dnes. Pohľadnice som zbieral už od detstva, a tak bolo naozaj ťažké vybrať ich len pár. Na záberoch vidno, ako sa menila krajina aj trendy vo vydávaní pohľadníc, ktoré sa kedysi posielali vo veľkom z výletov, čo sa dozvedáme aj zo zadných strán. Pred majstrovstvami sveta vyšlo množstvo druhov pohľadníc, ktoré sa v tisícových nákladoch tlačili v Rakúsku, aby sme sa pred svetom ukázali v najlepšom svetle,“ spomenul zberateľ a vydavateľ pohľadníc Ivan Bohuš.
Čo v knihe nájdete?
Jednozáberové a „viacokienkové“ pohľadnice sú zoradené do 4 kapitol: tatranské osady (od západu na východ), doprava, chaty a šport, ktorý bol na pohľadniciach bohato zostúpený najmä v súvislosti s Majstrovstvami sveta na Štrbskom Plese, ktoré spôsobili aj stavebný rozmach. Každý obrázok dopĺňa zaujímavý sprievodný text. Názov retro je pre túto publikáciu príznačný, keďže mnohé objekty už neexistujú a viaceré miesta stratili svoj niekdajší ráz.